Ukryj komunikat X TA STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej informacji o celu ich wykorzystania i możliwości zmiany ustawień cookie znajdziesz w naszej Polityce prywatności
Nowe dostępne od ręki Jak dojechać Kontakt Facebook
Strona główna Aktualności i promocje Dla Ciebie i środowiska - Dacia z fabryczną instalacją LPG

Dla Ciebie i środowiska - Dacia z fabryczną instalacją LPG

 

Dacia z fabryczną instalacją LPG

Rozwiązania zapewniające większe oszczędności

 

 

                                                                        Czym jest LPG?

LPG –Liquified Petroleum Gas – to paliwo stanowiące mieszaninę propanu i butanu wytwarzane pod ciśnieniem. W procesie produkcji zmienia ono stan skupienia, przechodząc ze stanu gazowego w ciekły, dzięki czemu zmniejsza swoją objętość, ułatwiając transport i dystrybucję.

Pod względem ekonomicznym i ekologicznym LPG posiada przewagę nad benzyną i olejem napędowym. Gaz LPG pozyskiwany jest w 30% w procesie rafinacji ropy, w 70% zaś ze złóż gazu ziemnego i odwiertów ropy naftowej.

 

Jak działa?

Samochody wyposażone w instalację LPG to nie hybrydy, lecz pojazdy  z dwoma układami zasilania paliwem, posiadające dwa niezależne zbiorniki (zbiornik LPG i benzyny), które mogą wykorzystywać którekolwiek z paliw do napędzania silnika.

 

Zbiornik na gaz LPG zwykle zajmuje miejsce koła zapasowego, dzięki czemu nie zmniejsza pojemności bagażnika.

 

Samochód uruchamia się automatycznie w trybie zasilania benzyną, ale w dowolnej chwili i po osiągnięciu przez silnik określonej temperatury kierowca może przy pomocy przełącznika zmienić zasilanie na gazowe.

 

Korzyści dla Ciebie i środowiska

  • BEZPIECZEŃSTWO: Zbiornik LPG wykonany jest ze stali o wysokiej wytrzymałości, a grubość ściany zbiornika jest 6-krotnie większa niż w klasycznym zbiorniku. Wyposażony jest w 5 podzespołów podnoszących bezpieczeństwo użytkowania: zawór zwrotny, zawór napełniania z ogranicznikiem (do 70 – 80% objętości zbiornika), zawór ograniczający przepływ, elektrozawór i zawór bezpieczeństwa.
  • GWARANCJA: Silnik z fabryczną instalacją LPG – dokładnie tak jak silniki benzynowe i diesla– korzysta z tej samej gwarancji fabrycznej 3 lata / 100 000 km. W przypadku montażu instalacji LPG przez firmę zewnętrzną samochód automatycznie traci gwarancję fabryczną.
  • SERWIS: Program serwisowy aut z fabryczną instalacją LPG jest taki sam jak dla samochodów benzynowych i jest realizowany podczas zwykłych przeglądów serwisowych (według częstotliwości określonej przez producenta). Klienci, który kupili samochód z fabryczną instalacją LPG mogą korzystać z tych samych ofert promocyjnych na przeglądy serwisowe co klienci, którzy wybrali inny silnik.
  • ZASIĘG I OSZCZĘDNOŚCI: Samochody z instalacją LPG cechuje większy zasięg, ponieważ wyposażone są w dwa zbiorniki paliwa. Gaz LPG to także paliwo tańsze – jego średnia cena jest o ok. 50%* niższa od benzyny i o ok. 40%* od oleju napędowego.  

    Źródło: AEGPL, wrzesień 2016

 

Ekologia

Paliwo LPG nie zawiera benzenu i nie emituje cząstek stałych. W porównaniu z paliwem konwencjonalnym LPG znacząco ogranicza ilość zanieczyszczeń (tlenki węgla – CO, dwutlenki węgla – CO2, węglowodory – COX itp.).

Spalanie gazu LPG zmniejsza o ok. 70% emisję tlenków azotu NOX i o 99% w porównaniu do innych typów paliwa. Silnik z instalacją LPG pracuje także o 50% ciszej niż jednostka Diesla.

Jeżeli zgodnie z celem na rok 2020 liczba pojazdów wyposażonych w instalację LPG będzie stanowić 10% ogółu samochodów w Europie, ograniczymy emisję COdo atmosfery o 350 milionów ton.

 

LPG - dodatkowe informacje

1. Spalanie i zasięg samochodu z instalacją LPG.

Gęstość gazu jest niższa niż gęstość benzyny w tej samej jednostce objętości, dlatego zużycie paliwa gazowego jest o 10-20% wyższe.

Ponadto zbiornik paliwa LPG jest mniejszy (np. w modelu Sandero to 32 l gazu w porównaniu do 50 l benzyny), dlatego zasięg pojazdu poruszającego się z LPG wynosi 200-300 km i do 1 200 km przy obu formach zasilania.

2. Problemy mechaniczne mogące wystąpić w pojeździe z instalacją LPG.

W przypadku awarii silnika z instalacją LPG należy dokonać przeglądu wtryskiwaczy czy pompy gazu. Instalacja LPG jest instalacja dodatkową, której awaria nie powinna unieruchomić samochodu. Samochód wtedy może być napędzany tylko benzyną.

3. Wpływ LPG na żywotność silnika.

Tak – w sposób pozytywny. Spalanie LPG jest czystsze, dzięki czemu olej silnikowy dłużej zachowuje swoje właściwości, a wyższa liczba oktanowa przekłada się na lepszą kulturę pracy jednostki napędowej. Obie zalety pozwalają silnikowi LPG osiągnąć żywotność porównywalną z silnikiem Diesla.

4. Zagrożenie wybuchem.

Nie występuje. Zbiornik LPG wytwarza się z wytrzymałej stali, sześciokrotnie grubszej niż w zbiorniku konwencjonalnym. Nad bezpieczeństwem czuwa dodatkowo 5 podzespołów: elektrozawór odcinający dopływ paliwa, zawór ograniczający stopień napełnienia zbiornika do 80% objętości, zawór upustowy, zabezpieczenie temperaturowe i zawór bezpieczeństwa.

5. Zwiększona masa pojazdu.

Zbiornik LPG powoduje wzrost masy pojazdu. W przypadku Dacii Sandero jest to przyrost o 57 kg, który nie wpływa znacząco na osiągi samochodu.

6. Utrata przestrzeni bagażowej.

Instalacja LPG nie wpływa na utratę przestarzeni bagażowej, ponieważ zbiornik montowany jest w miejscu na koło zapasowe. Koło zapasowe zastępuje się zestawem naprawczym nie tracąc potrzebnej przestrzeni bagażowej.

7. Różnice w prowadzeniu pojazdu zasilanego LPG i benzyną. 

Sterowniki LPG otrzymują instrukcje od sterowników wtrysku benzynowego. Dzięki połączeniu ze sterownikiem wtrysku benzyny sterownik LPG odczytuje odpowiednie wartości, wyłącza wtryski benzynowe i uruchamia w ich miejsce wtryski gazu.

Jeżeli układ LPG działa sprawnie, różnice w prowadzeniu pojazdu zasilanego gazem lub benzyną powinny być niewyczuwalne.

 

Poznaj gamę samochodów z fabryczną instalacją LPG

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * są wymagane.

*
*
*
*
Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych jest Auto Spektrum Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Wszystkie dane są podawane dobrowolnie z prawem dostępu do ich treści, ich sprostowania lub usunięcia.
Pani/Pana dane osobowe zbieramy w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie internetowe. W przypadku wyrażenia zgody te dane będziemy też przetwarzać w celu przesyłania informacji handlowych oraz by zachęcić Panią/Pana do skorzystania z naszych produktów lub usług.
Polityka Prywatności- Prosimy o zapoznanie się z informacjami o ochronie danych osobowych w Auto Spektrum

Grupa Auto Spektrum – Twój dealer i serwis Dacia w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Dacia Kraków

al. Powstańców Śląskich 24, 30-570 Kraków 12 423 51 00 Kontakt Jak dojechać

Dacia Kraków Bielany

Buki 7, 32-060 Kryspinów 12 210 09 40 Kontakt Jak dojechać

Dacia Rzeszów

Al. Armii Krajowej 82, 35-307 Rzeszów 17 859 15 00 Kontakt Jak dojechać

Dacia Tarnów

Ładna 82b, 33-156 Skrzyszów 14 628 45 45 Kontakt Jak dojechać

Dacia Nowy Sącz

I Brygady 2, 33-300 Nowy Sącz 18 447 70 00 Kontakt Jak dojechać

Serwis Dacia Wieliczka

Niepołomska 26d, 32-020 Wieliczka 12 288 30 00 Kontakt Jak dojechać